Straty w procesach MURA i MURI

Piotr Kowalczyk

Lean Management identyfikuje i definiuje straty które ograniczają zysk, zmniejszają wydajność lub generują niepotrzebnie koszty wytwarzania. Dlaczego taka identyfikacja jest ważna ? Ponieważ, żeby skutecznie działać, musimy wiedzieć, z czym się mierzymy.
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Łatwo jest powiedzieć, eliminujmy marnotrawstwo z procesu! Trudniej jest powiedzieć, jak. Podzielmy więc marnotrawstwo zgodnie z japońską szkołą na trzy kategorie. Zaliczymy do nich:            

 • Mura
 • Muri
 • Muda

To japońskie nazwy strat, które występują w procesach produkcyjnych lub usługowych. Każda z nich negatywnie wpływa pośrednio lub bezpośrednio na:

 • wynik finansowy,
 • charakterystyki
 • wskaźniki wydajności procesów produkcji i usług

Przyjrzyjmy się im, czym się charakteryzują, jak wpływają na proces lub pracę pracowników i jakie zagrożenia wynikają z ich obecności. Zacznijmy od MURA. Mura, na pierwszy rzut oka może niekoniecznie „wygląda” na marnotrawstwo. Wynika to między innymi z różnic w postrzeganiu marnotrawstwa przez cywilizację zachodnią i europejską, a po części z tego, iż rzadko zadajemy sobie trud, aby zastanowić się czym w ogóle jest i w jaki sposób wpływa na nasze życie zawodowe i prywatne marnotrawstwo w jakiejkolwiek postaci. Jeśli już je dostrzegamy to co najwyżej w zużytej niepotrzebnie energii, pożywieniu lub czasie. Spróbujmy więc spojrzeć na ten rodzaj marnotrawstwa w nieco szerszym ujęciu.

Mura charakteryzuje się dużą, nieplanowaną, nieoczekiwaną zmiennością i nierównomiernością w procesach. W praktyce, zobaczymy i odczujemy ją między innymi w dużej nieuzasadnionej zmienności planu produkcji lub realizacji planu produkcyjnego albo w nierównej wydajności pracy. Można więc powiedzieć, że MURA powoduje zakłócenia w procesie, jest pierwszym symptomem niewłaściwego balansu czasu normatywnego. Mówiąc prościej, podziału pracy.

Drugie marnotrawstwo to MURI, którą możemy nazwać stratą PRZECIĄŻENIA. Dotyczy ona zarówno pracowników jak i urządzeń. Pracownik, który wykonuje pracę ponad siły, ponieważ niewłaściwie zostały zdefiniowane czasy normatywne lub wręcz nie ma ich w ogóle, w największym stopniu jest narażony na MURI. Praca ponad siły w dłuższym przedziale czasu ma ogromne znaczenie. W efekcie może doprowadzić do jednego lub kilku niepożądanych zdarzeń takich jak:

 • nadmierne zmęczenie, osłabienie organizmu, choroby lub kontuzje
 • demotywacje i brak zaangażowania
 • zmniejszenie skupienia uwagi w pracy
 • mniejszą wydajność
 • wypadki
 • więcej popełnianych błędów

W przypadku maszyn, MURI znajdziemy w sytuacji, w której eksploatujemy urządzenia bez wymaganych przeglądów, serwisów, lub ponad fabrycznie ustalone wartości prędkości pracy.

Skutki, jak widać mogą być poważne i poza demotywacją pracowników mogą spowodować mierzalne straty finansowe.

Trzecią kategorią strat jest MUDA. To typowe marnotrawstwo, które dość łatwo możemy zobaczyć i wykryć w naszych procesach, choć w wielu przypadkach będziemy mieć wątpliwości czy i dlaczego rzeczywiście jest to marnotrawstwo. Nasze wątpliwości, możemy jednak rozwiać w dość prosty sposób. Zadajmy sobie pytanie czy klient jest skłonny za to zapłacić ?

W produkcji czy usługach marnotrawstwo istnieje, to fakt. Nasza otwartość aby zaakceptować ten fakt, pomoże nam w zmniejszeniu wpływu mudy na wydajność i ostatecznie na koszty.

Walkę z muda zacznijmy od „poznania” wroga. Zacznijmy od zdefiniowania czynności, które uznajemy za marnotrawstwo. To ważne, ponieważ wątpliwości które się pojawią i mogą nas zaprowadzić na manowce. Zdefiniowane i nienegocjowalne założenia będą w trudnych chwilach stabilnym fundamentem.

Lean Management, definiuje siedem głównych strat. Ich negatywny wpływ na produkcje możemy dostrzec w:

 • wydłużonym czasie wytwarzania,
 • większych kosztach produkcji
 • i zaburzeniach w przepływie strumienia wartości czyli wytwarzania produktu.

Zdefiniowanie siedmiu strat jako pewnego rodzaju standardu , nie oznacza że w każdej organizacji wystąpią one w komplecie lub że nie znajdziemy innych strat, które destrukcyjnie wpłyną na nasz proces. Siedem strat to drogowskaz. Warto się na nim oprzeć ale nie zamykać na nich definicji marnotrawstwa. 

Jakie więc czynności i działania zaliczymy do siedmiu strat MUDA ? 

 1. MUDA CZEKANIA
 2. MUDA NAPRAW I BUBLI
 3. MUDA NIEPOTRZEBNYCH OPERACJI
 4. MUDA TRANSPORTU
 5. MUDA NIEPOTRZEBNYCH RUCHÓW
 6. MUDA ZAPASÓW
 7. MUDA NADPRODUKCJI

Wiele o siedmiu stratach oraz o MURA i MURI dowiecie się z mojego kursu, Eliminacja marnotrawstwa. Szczegółowo omawiam w nim zagadnienia takie jak rozpoznawanie marnotrawstwa, przyczyny jego występowania oraz koszty jakie generuje. Przedstawiam również kilka propozycji wyeliminowania lub ograniczenia konkretnych rodzajów mudy z procesu.

Oceń ten artykuł:

Średnia ocen artykułu: 4.5 / 5. Liczba ocen: 2

Brak ocen tego artykułu! Bądź pierwszym oceniającym.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!