Sposoby właściwego oznaczania miejsca

Wyposażenie na stanowisku musi być opisane w takich sposób, by każdy mógł się na nim łatwo odnaleźć i zidentyfikować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty. Mam dla Ciebie kilka porad, które powinny Ci pomóc zrobić to dobrze.

W kursie metoda 5s pokazywałem już wiele przykładów metody obrysów. W mojej ocenie jest ona bardzo prosta i jednocześnie skuteczna. Przygotowane pianki czy tablice cieni, o których już sporo opowiadałem, sprawią, że narzędzia szybko trafiają na swoje miejsce. Użycie naklejek i taśmy do wyznaczenia pól szybko wskaże miejsca palet, maszyn i urządzeń, a nawet dróg dla pieszych czy innych obszarów.

Dla rozróżnienia wyposażenia można dodatkowo wykorzystać różne kolory. Zielony kojarzy nam się najczęściej z dobrymi produktami, a czerwony z wadliwymi i zablokowanymi. Nie warto jednak przesadzać z ilością zastosowanych kolorów, ponieważ w praktyce ludzie będą mieli problem z ich zapamiętaniem.

Obrysy mogą nie tylko definiować miejsce, ale także odpowiednią ilość. Obrys wewnątrz pojemnika może przykładowo wskazywać ile maksymalnie komponentów można w nim umieścić, by zapewnić ilość właściwą dla płynnego przebiegu procesu.

W mojej ocenie bardzo dużą zaletą tej metody jest jej uniwersalność. Dzięki jej zastosowaniu nie musimy przejmować się barierą językową, ponieważ ich znaczenie jest międzynarodowe.

Postaw na symbole

Podobnie jest w przypadku metody znaków. Ich użycie – zarówno na powierzchniach pionowych jak i poziomych, może jasno wskazywać lokalizacje obszaru lub pomieszczenia. Praktycznie każdy z nas spotkał się z takimi oznaczeniami w galerii handlowej poszukując toalety czy wyjazdu z parkingu.

W podobny sposób w obszarach zarówno biurowych jak i produkcyjnych oznaczane są miejsca sprzętu przeciwpożarowego, zestawów AED czy apteczek. Warto stosować tutaj standardowe rozwiązania i symbole, które będą zrozumiałe dla wszystkich. Jeśli to możliwe – stosuj symbole, zamiast słów. Przykładowo zamiast napisu „puste palety drewniane” zastosuj realne zdjęcie lub czytelną grafikę.

Metoda etykiet

Jako ostatnia wskazówkę przedstawiam Ci metodę etykiet. W jej przypadku najczęściej wymagane są słowa pisane, jednak potrafi zawrzeć w sobie informację o tym co, gdzie i w jakiej ilości powinno być przechowywane. Dzięki temu jest bardzo precyzyjnym narzędziem wykorzystywanych chociażby w systemach kanban. Często stosowane są specjalne karty lub etykiety stosowane bezpośrednio na pojemnikach na komponenty. Bardziej proste przykłady metody etykiet to oznaczenia pomieszczeń, pól składowania wyposażenia czy wyrobów.

Wybierając metodę do oznaczenia właściwego miejsca kieruj się zdrowym rozsądkiem oraz opinią osób, które pracują w danym obszarze. Czasem warto przetestować różne rozwiązanie i wybrać najlepsze.

Oceń ten artykuł:

Średnia ocen artykułu: / 5. Liczba ocen:

Brak ocen tego artykułu! Bądź pierwszym oceniającym.

Inne artykuły

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!