Proces eliminacji. Analiza bazy danych. Badania migawkowe część 3/3

Piotr Kowalczyk

Baza danych w badaniach migawkowych, to dla kogoś kto pierwszy raz ją zobaczy, będzie dłuuuuugim zestawem jedynek lub kresek przyporządkowanych do jednej z wielu kolumn oznaczonych jednym z trzech kolorów. Tak to w rzeczywistości wygląda. Jednak dla inżyniera czy specjalisty, to potężna dawka informacji, którą potrzeba w odpowiedni sposób, najpierw poukładać, następnie odczytać odkodować, przeanalizować i na koniec wyciągnąć wnioski, które pozwolą zrozumieć na czym tak naprawdę polega praca operatora. Zatem, do dzieła!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Wkraczamy w fazę numer 4 czyli „Opracowywanie wyników”

Fazę numer 4, formalnie zacznij od zebrania i poukładania arkuszy z wynikami. Jeśli badania wykonywali inni pracownicy, to zbierz formularze, sprawdź kompletność, zwróć uwagę czy są czytelne i jednoznaczne. Nie powinieneś mieć w trakcie analizy żadnych wątpliwości co wiarygodności wyników.

Wszystkie dane, które zbierzesz, możesz teraz wpisać do arkuszy zbiorczych w taki sposób, aby można obliczyć ilość zdarzeń dla poszczególnych kategorii oraz całkowitej ilości wszystkich zdarzeń. Spójrz na zdjęcie poniżej, chodzi dokładnie o taki zapis.

Jeśli zbierałeś w trakcie badań dane do papierowego formularza, musisz teraz przepisać wyniki do arkusza kalkulacyjnego. Po wpisaniu danych cząstkowych, ponad opisem kategorii zdarzeń, arkusz kalkulacyjny zsumuje w odpowiedniej komórce ilość zdarzeń dla całej kolumny.  Po prawej stronie tabeli z zestawieniem, znajdziesz sumę wszystkich zdarzeń podzieloną na trzy główne kategorie.  Grupy czynności dla lepszej wizualizacji oznaczone odpowiednim kolorem. Dla przypomnienia, zielony kolor to czynności które dodają wartości do produktu, żółte czynności to te które nie dodają wartości lecz są niezbędne i czerwony kolor który zarezerwowany jest dla marnotrawstwa. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z arkusza kalkulacyjnego dostrzeżesz wiele benefitów. Jednym z nich jest możliwość szybkich obliczeń i prezentacja wyników na wiele różnych sposobów.  Po uporządkowaniu danych możesz przystąpić do analizy wyników. Jedną z podstawowych jest analiza procentowa,  która wskaże ile czasu operator poświęca na różnego rodzaju czynności. Przykład poniżej wskazuje iż w trakcie badań zarejestrowano 412 zdarzeń z czego 248 to czynności z grupy zielonej co procentowo oddaje nam wynik 58,9% Zdarzenia z kategorii żółtej, to 110 zdarzeń, co daje wynik 26,1% i na koniec 63 zdarzenia z grupy czerwonej które dają nam 15% dostępnego czasu pracy, które sklasyfikujemy jako marnotrawstwo.

Dane z tabeli możemy przedstawić w formie wykresów, jednym z nich jest wykres kołowy, który bardzo czytelnie wizualizuje wyniki procentowe. Przedstawia on kondycję procesu i daje podstawę do podjęcia działań.

Kolejnym dobrym przykładem jest wizualizacja czynności na przykład w formie wykresów słupkowych.

Odczytasz z nich szczegółowo jakie konkretnie czynności charakteryzują proces i wypełniają czas operatora. Sam zdecydujesz czy są to operacje które powinien wykonywać.

Częścią analizy jest wyciąganie wniosków. To co zobaczysz na wykresach czy w tabelach, może spowodować, że zdecydujesz się podjąć działania, które zmienią strukturę pracy. Dobrze jednak przemyśl przyszłe kroki, nie ukrywaj wyników głęboko w szufladzie biurka. Przedstaw wyniki operatorom, aby przedyskutować je z nimi i lepiej zrozumieć proces który obserwowałeś. Same liczby mogą dać niepełny obraz a na pewno nie pozwolą na zrozumienie przyczyn. Możesz się zastanawiać kiedy wynik jest dobry, a kiedy może niepokoić. Niestety nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Dla jednego procesu 15% marnotrawstwa będzie niedopuszczalną stratą, a dla innego 30% będzie akceptowalnym wynikiem. Można jednak z pewnością powiedzieć, że lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć jaka jest kondycja procesu niż zarządzać procesem, który marnuje potencjał firmy i pracowników.  Masz do dyspozycji fantastyczne narzędzie. Działaj. Powodzenia !

Oceń ten artykuł:

Średnia ocen artykułu: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen tego artykułu! Bądź pierwszym oceniającym.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!