Jak przeprowadzić badanie migawkowe? Badanie migawkowe 2/3

Piotr Kowalczyk

W tej części artykuły opiszę kolejne elementy badania migawkowego. Odpowiem na trzy pytania: Jak przeprowadzić badania migawkowe? Jak obliczyć wynik? Jak wyciągnąć wnioski?
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Jak przeprowadzić Badania Migawkowe?

Badania migawkowe wymagają …czasu. Wiarygodność wyniku uzależniona jest od ilości zarejestrowany zdarzeń lub inaczej mówiąc ilości „złapanych” migawek. Sugeruję, aby planując analizę stanowiska poświęcić na jeden obiekt minimum  jedną pełną zmianę produkcyjną. W zależności od organizacji pracy będzie to 4, 6, 8  lub 12 godzin. Obserwacja całego dnia, pozwala dostrzec wiele zdarzeń które występują w pewnych okresach pracy. Na przykład przed zakończeniem zmiany zauważyć można więcej czynności związanych z porządkowaniem stanowiska pracy, lub po prostu mocnym rozluźnieniem wśród załogi. Początek dnia może charakteryzować się tym iż część czasu pracownicy poświęcają na szukanie części, narzędzi albo czekają na informację lub plan produkcyjny.

Podsumowując, obserwacja tylko wybranej części dnia może oddać nieprawdziwy obraz pracy, niewłaściwe wnioski oraz w konsekwencji spowodować podjęcie niewłaściwych działań usprawniających, które zaprowadzą nas na manowce i ostatecznie nie uda nam się usprawnić procesów, które potencjalnie mogą funkcjonować sprawniej i bardziej wydajnie.

Przed przystąpieniem do badań, zapoznaj się z procesem który będziesz obserwował. Zrób to dokładnie i rzetelnie, dzięki temu unikniesz błędów i straty czasu na wprowadzanie korekt do arkuszy obserwacyjnych. Przygotowanie do badań na tym etapie polega na obserwacji procesu, wyodrębnieniu wszystkich czynności które tam występują. Zapisane czynności stworzą listę którą wykorzystasz do przygotowania formularza badań. W przypadku kiedy proces jest złożony, rozbudowany z dużą ilością zmiennych. Poświęć na takie  przygotowania jeden dzień. Przekonasz się, że spokojna obserwacja procesu zwróci się z nawiązką a odkrycie świadomości w stylu „ jak mało wiem o moim procesie” jest bezcenna. Po zakończeniu obserwacji, zarejestrowaniu czynności, podziel je na grupy przyporządkowując je do jednej z trzech wcześniej wspomnianych kategorii.    

  • Grupa A – Czynności, które dodają wartość do produktu
  • Grupa B – Czynności, które nie dodają wartości do produktu
  • Grupa C- Czynności, które są stratą

Jeśli zarejestrujesz dużą ilość zdarzeń, tzn. więcej niż dwadzieścia to pomyśl nad grupowaniem czynności w „rodziny”, czyli czynności podobne do siebie. Przykładem może być:

  • Wypełnianie karty produktu
  • Wpis produktu do rejestru
  • Skanowanie dokumentu do systemu

W tym przypadku możesz stworzyć „rodzinę”, którą nazwiesz na przykład „ obsługa dokumentacji”.

Kiedy już wszystkie czynności opiszesz, podzielisz i zgrupujesz, wpisz je  do arkusza w odpowiednim formacie. Czynności z Grupy A umieść z lewej strony arkusza, czynności z grupy B, w środkowej części a arkusze z grupy C z prawej strony. Poniżej przykład. Podział optymalizuje rozmieszczenie czynności, a w trakcie badań usprawnia wyszukanie i rejestr kolejnych zdarzeń.

Przygotowanie rejestru jest czasochłonne. Warto jednak poświęcić czas aby usprawnić proces badania. Jeśli zaryzykujesz i rozpoczniejsz zbieranie danych bez przygotowanego formularza, szybko zauważysz że dużo czasu stracisz na poprawe dokumentu, co z kolei wpłynie negatywnie na jakość badania.

Przed przystąpieniem do badań, porozmawiaj z pracownikami których będziesz obserwował. Dla niektórych operatorów będzie to duży stres. Wytłumacz co będziesz robił i dlaczego, jak długo będzie trwało badanie. Poproś, aby pracowali w normalnym tempie, rytmie i zgodnie z metodą, którą zawsze pracują. Wbrew pozorom obserwacja procesu przez kilka godzin jest dużym wyzwaniem również dla obserwatra, dobrze się więc przygotuj, mentalnie i fizycznie. Czeka Cię ciężka praca.

Dzień przed badaniem przygotuj stoper, formularze i wygodną podkładkę  pod formularz. Aby skutecznie i komfortowo odmierzać czas najlepiej użyć stopera. Badanie migawkowe dla audytora zaczyna się 15 minut przed rozpoczęciem zmiany produkcyjnej. Zamelduj się na stanowisku pracy jeszcze przed operatorem, upewnij się że wszystko jest przygotowane i nic nie zakłóci przebiegu pracy i badań. Przywitaj się z załogą, przypomij dlaczego tam jesteś i rozpocznij badanie.

Samo badanie jest proste. Obserwujesz co robi operator i dokładnie co sześćdziesiąt sekund, robisz stop klatkę i rejestrujesz co dokładnie w danym momencie w tej sześciesiątej sekundzie robi operator. Jeśli chodzi, rejestrujesz chodzenie, jeśli czeka, rejestrujesz czekanie, jeśli montuje element, rejestrujesz montaż. Rejestr jest prosty. W odpowiedniej rubryce, w odpowiednim wierszu zaznaczasz kreskę lub jedynkę. Po upływie kolejnej minuty, powtarzasz czynność: obsewujesz, rejestrujesz i znów czekasz, aż stoper wyznaczy kolejną minutę.

W rzeczywistości zapis wygląda tak:

Operatorzy w czasie pracy mogą opuszczać stanowisko produkcyjne. Ty w czasie badań migawkowych jesteś cieniem operatora. Idziesz za nim wszędzie.

Przerwy regulaminowe możesz pominąć. Wszystkie pozostałe, niezależnie, czy zaplanowane czy niezapowiedziane, rejestrujesz. Czas awarii, przestojów, rozmowy z szefem, kontrolą jakości, panią z działu personalnego, również. Interesują Cię wszystkie zdarzenia. Pamiętaj, w badaniach migawkowych nie interesuje nas prędkość pracy operatora, a podział prac w trakcie dnia.

Po zakończeniu rejestru, po ośmiu godzinach pracy będziesz miał w ręku potężną bazę danych, jednak aby mieć z niej pożytek musisz te dane w odpowiedni sposób uporządkować, zestawić, przeanalizować i wyciągnąć wnioski.

Wiedzą jak zrobić to poprawnie, podzielę się w kolejnym artykule.

Oceń ten artykuł:

Średnia ocen artykułu: 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen tego artykułu! Bądź pierwszym oceniającym.

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!